Amazon si objednáva stovky nákladných vozidiel jazdiacich na zemný plyn

Spoločnosť Amazon.com Inc objednala stovky nákladných vozidiel jazdiacich na stlačený zemný plyn, keď testovala spôsoby, ako presunúť svoju americkú flotilu od nákladnejších vozidiel znečisťujúcich životné prostredie, uviedla v piatok spoločnosť Reuters.

Pandémia koronavírusu spôsobila v roku 2020 prudký nárast dodávkovej činnosti, pričom objemy nákladných vozidiel v priemere prekročili úroveň roku 2019, zatiaľ čo klesla osobná doprava. Toto zvýšenie cestnej činnosti však znamená väčšie znečistenie, pretože nákladné automobily s ťažkými nákladmi vypúšťajú vyššiu hladinu skleníkových plynov ako osobné vozidlá.

Dopravné spoločnosti budujú svoju stajňu elektrických vozidiel s cieľom znížiť emisie uhlíka. Veľká časť nákladu v krajine sa dodáva prostredníctvom stredne ťažkých a ťažkých nákladných vozidiel, ktoré podľa federálnych údajov USA tvoria viac ako 20% emisií skleníkových plynov v priemysle, aj keď tvoria menej ako 5 % cestnej flotily.

„Spoločnosť Amazon je nadšená zavedením nových udržateľných riešení pre nákladnú dopravu a pracuje na testovaní mnohých nových typov vozidiel vrátane elektrických, CNG a ďalších,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení. Amazon podľa spoločnosti zatiaľ objednal viac ako 700 nákladných vozidiel na stlačený zemný plyn triedy 6 a triedy 8.

V roku 2020 vzrástol predaj internetového maloobchodníka o 38 %; plánuje prevádzkovať uhlíkovo neutrálny podnik do roku 2040. Motory dodávané spoločným podnikom medzi spoločnosťami Cummins Inc a Vancouver vo Westport Fuel Systems Inc sa majú používať pre ťažké nákladné vozidlá spoločnosti Amazon, ktoré premávajú zo skladov do distribučných centier. Podľa zdroja oboznámeného so situáciou si dodávateľ objednal viac ako 1 000 motorov, ktoré môžu pracovať na obnoviteľný aj neobnoviteľný zemný plyn.

Zemný plyn emituje pri spaľovaní približne o 27 % menej oxidu uhličitého v porovnaní s motorovou naftou, uvádza americký energetický informačný úrad. Elektromotory sa pre ťažké nákladné vozidlá považujú za menej životaschopné ako priemerné osobné vozidlá.

V roku 2019 spoločnosť Amazon objednala 100 000 elektrických dodávkových vozidiel od startupu Rivian Automotive LLC. Prvé z týchto dodávok, ktoré sa majú použiť na dodávku na poslednú míľu zákazníkom, sa majú dodať tento rok. Spoločnosť tiež objednala 1 800 elektrických dodávkových vozidiel od spoločnosti Mercedes-Benz pre svoj európsky vozový park.

Zdroj: https://www.reuters.com/article/idUSKBN2A52ML

Napísať komentár